Trioceros jacksonii xantholophus

(Trioceros jacksonii) je středně velký chameleon, jehož samci mají na hlavě tři dopředu směřující pravé rohy. Pochází z horských oblastí východní Afriky a byl introdukován také na Havajské ostrovy, kde je považován za invazní druh.
Je chován též jako terarijní zvíře. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazen do přílohy II
Chameleon je tradičně řazen do rodu Chamaeleo, podrod Trioceros, jako Chamaeleo jacksonii Boulenger, 1896. Tilbury & Tolley v roce 2009 povýšili tento podrod na samostatný rod Trioceros, jako Trioceros jacksonii (Boulenger, 1896).
V rámci druhu jsou rozlišovány tři poddruhy:
- T. jacksonii jacksonii Boulenger, 1896
- T. jacksonii xantholophus Eason, Ferguson & Hebrard, 1988
- T. jacksonii merumontanus Rand, 1958
Popis poddruhu xantholophus
Areál rozšíření a biotop
Chameleon je ještěr s velkou hlavou, která je prodloužena ve velkou, avšak nízkou konvexní přilbu, která převyšuje hřbet jen o několik milimetrů. Límcové laloky zcela chybí.
Jako všichni chameleoni má i tento chameleon oční víčka srostlá, zůstává jen malý otvor na zornici, a oči se mohou pohybovat do všech stran a nezávisle na sobě. Tělo je bočně zploštělé a ocas je dlouhý, připadá na něj polovina celkové délky živočicha, a ovíjivý.
Silné nohy jsou zakončené prsty srostlými v klíšťky, které na předních končetinách tvoří tři vnější a dva vnitřní prsty, na pánevních je tomu naopak. Prsty jsou opatřené silnými drápy. Po těle jsou nepravidelně rozmístěné zhrublé šupiny. Pohlavní dimorfismus je velice výrazný, dospělí samci na hlavě nesou trojici pravých rohů, pár vyrůstá v úrovni očí, třetí roh se nachází na nosu ještěra. Rohy směřují dopředu a přesahují přes špičku tlamy. Hřbetní hřeben samců, tvořený kuželovitými šupinami, je jednořadý a vysoký, podobně i přilba samců bývá vyšší než u samic, a stejně jako u ostatních druhů chameleonů mají i samci tohoto chameleona zesílený kořen ocasu.
Rohy samic jen naznačeny či zcela chybí. Hřbetní hřeben samic je méně výrazný, naproti tomu jsou samice ve srovnání se samci robustnější. Samci poddruhu Ch. jacksonii xantholophus dorůstají délky až 35 cm. Samice jsou vždy menšího vzrůstu.
Tento chameleon není tak pestře zbarvený jako některé jiné druhy chameleonů. U poddruhu Ch. jacksonii xantholophus je v případě samce základní barva tmavě zelená s hnědožlutými až žlutými pysky, přilbou a očními víčky, žlutavé je též hrdlo, hřbetní hřeben, ramena a slabiny. Samice nabývají odstínů od šedé přes červenohnědou až do olivově zelených odstínů.
Obě pohlaví mají dobře vyvinutou schopnost barvoměny a zvláště samci mohou rychle měnit zbarvení v odpovědi na přítomnost jiných jedinců svého druhu či hrozby ze strany predátorů. Cítí-li se nepříjemně, připomínají zbarvením kůru stromu porostlou lišejníkem.
Tento chameleon je endemit vlhkých vysokohorských lesů východní Afriky, vyskytuje se v Keni, v Uganděa a v severní části Tanzanie. Je to vysokohorský druh, obývající nadmořské výšky kolem 2500 m n. m.
V oblasti se obvyklá denní teplota pohybuje kolem 22-24 °C, v noci však klesá i na méně než 5 °C. Roční úhrn srážek je vyšší než 1200 mm. Chameleoni obývají dolní stromové patro vlhkého pralesa, kde se pohybují ve výšce 2–5 m nad zemí. Rozšířili se i do kulturní krajiny, žijí na kávových plantážích, v zahradách a v sadech. V 70. letech 20. století se chameleoni Trioceros poddruhu Ch. jacksonii xantholophus dostali do volné přírody na havajském ostrově Oahu.
Zde vytvořili stabilní populaci, rozšířili se i na ostatní ostrovy a chovají se zde jako invazní druh. Škodí požíráním velkého množství endemitních bezobratlých, včetně kriticky ohroženého plže, achatinelky druhu Achatinella mustelina.
Na Havaji obsazuje chameleon třírohý vlhká stinná stanoviště v nadmořských výškách 100–1000 m n. m., kde se denní i noční teploty blíží podmínkám v původním areálu rozšíření.
Použity texty ze zdroje Wikipedia